Objeví se u mléčné diety jojo efekt?

Hodnocení:     5 z 5, podle 33 hlasů.

Možná si dlouho kladete otázku, zda se může u mléčné diety objevit jojo efekt. Pravděpodobně vás někteří varují před tím, abyste mléčnou dietu vůbec drželi, protože je nezdravá a mohou se vám kilogramy zpět rychle vrátit. Je velmi důležité na tuto skutečnost upozornit, protože někteří si opravdu myslí, že takto zhubnou trvale nebo dokonce dietu zkouší jednou měsíčně. Takovéto zkoušení bude mít akorát za efekt postupně zvyšování váhy a zpomalení metabolismu.

Krátkodobá dieta s velkou vidinou

Jak asi víte, tak mléčná dieta je krátkodobou a jednostrannou dietu, díky čemuž rychle ztratíte mnoho kilogramů. Za 13 dní je možné zhubnout až 8 kg. Představa rychle zhubnutých kilogramů je sice krásná a každý by je chtěl rychle zhubnout, rychle se zbavit nežádoucích kilogramů, ale nic není zadarmo. Přijdete nejen o vodu a tuky, ale i o svaly. Navíc se váha časem vrátí zpět.

Sice rychle během této kruté a přísné diety zhubnete, ale jak to bude vypadat po jejím skončení? Zůstanou vám shozené kilogramy nebo se opět vrátí? Často se tvrdí, že mléčná dieta změní metabolismus a že se ztracené kilogramy nevrátí. Ale bohužel v praxi je to většinou tak, že se postupně vracejí zpět. Tomuto se přesně říká jojo efekt. Ten nastává většinou vždy po nezdravých dietách a mléčná tou nezdravou opravdu je.

Jako krajní řešení se může použít

Jako možnost rychle zhubnout na ples, do plavek nebo večírek je sice hezká představa vyzkoušet představu a krátkodobě opravdu funguje. Mléčná dieta splní svůj účel, ale jak to bude vypadat za pár týdnů? Váha se vám bude postupně vracet, ať chcete nebo ne. I kdybyste se pak snažili jíst zdravě, tak se vám prostě něco vrátí a to platí jak u žen, tak i u mužů. To je přesně ta nevýhoda rychlých a nezdravých diet. Ono to vlastně platí i u pomalých diet, pokud po skončení diety nebudete stále dodržovat zdravé stravování, tak také něco málo přiberete.

Pokud chcete zhubnout trvale a váhu si udržet, měli byste začít hubnout chytře. Změňte dosavadní způsob stravování, přestaňte se přejídat a hladovět, začněte pravidelně cvičit a brzy uvidíte první výsledky nejen na váze, ale i na mírách. Potřebujete ale hubnout pomalu, nečekat zázraky po týdnu a hlavně se nevzdávat.

Vyzkoušejte, ale počítejte i s následky

Samozřejmě, že vám nikdo nebrání v tom, abyste mléčnou dietu drželi, klidně ji můžete držet. Jen byste měli počítat s tím, že asi opět přiberete. Někdo přibere za pár dní, jiný za pár týdnů a další klidně i za dva měsíce. Buďte si ale jistí, že se váha vrátí. Je to smutné, ale je to tak a jo-jo efekt se projeví.

Také to, že člověk neustále zkouší různé diety a omezuje svůj energetický příjem, má za následek to, že během diety začne organismus šetřit, protože ví, že se mu moc kalorií nedostává. Najednou, když vy začnete jíst normálně, tak začne i tělo myslet na horší časy a začne si potravu ukládat do tuků, aby měl na horší časy. A takto se to opakuje neustále dokola.

Pokud ji chcete držet, podívejte se na jídelníček. První den je velmi krutý, protože pijete pouze mléko a vodu. Další dny se přidává trošku jídla, ale pořád je to velmi málo. Na kompletní jídelníček se můžete podívat sem - to je jídelníček na 13 dní (tedy klasická verze).